ONLİNE ALIŞVERİŞ MODASI

Güncelleme tarihi: 10 Eki 2021

Günümüzde online siteler, ürünlerin pazarlanması açısından önemli bir hale geldi. İnternet kullanıcıların hemen hemen yarısı online alışveriş yapıyor. Ürün ve hizmet satışı yapan firmalar için iletişim ve dağıtım açısından çok önemli bir kanal olan online satış, her geçen gün büyüyor.


Online alışverişin moda olmasındaki en büyük etken, hızlı ve kolay bir alışveriş deneyimi sunmasıdır. Tek tek mağazalarda gezerek harcayacağımız zamandan çok daha az bir sürede yüzlerce reyonu gezebiliyoruz. Üstelik mağazalarda bulamayacağımız kadar çok çeşitte ürüne erişebiliyoruz. Özellikle tüm beden ölçülerinde seçeneğin olması, online alışverişi moda haline getiren güçlü bir etken oluyor.


Türkiye’de alışveriş sektörü ve tüketim alışkanlıkları değişmeye devam ediyor. Ülkemiz tarih boyunca her zaman önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şekillenen, yeni ticaret şekli olan online alışverişe alışmamız zor olmadı. Kendi içerisinde hemen modasını oluşturup sektörde yerini aldı. Online alışveriş bizlere tüm olumsuzluklardan arınmış (trafik, park sorunu, kalabalık, kısıtlı seçenek vb.) keyifli öneriler içeren, ucuz ve bol çeşitli bir ortam sunuyor.


Sosyal medyanın da büyük etkisi sayesinde online alışveriş güncelliğini her zaman koruyor. Oluşturulan “trendler, tarzlar, kombinler” görsel olarak sunulduğunda çok daha ilgi çekici hale geliyor. Ürün hakkındaki değerlendirmelerin görülebilmesi alışveriş için güven sağlıyor. Fotoğrafların kaliteli ve gerçekçi olması da satın alma kararında etkili oluyor.

Ülkemizde her yüz kişiden otuzu en az bir kere interneti ürün satın almak için kullanıyor. Pandemi sebebiyle bir yıllık süreçte bu oranın çok daha yüksek olması bekleniyor. Ofislerin evlere taşınıp toplantıların sanal ortamlarda gerçekleşmesiyle moda anlayışı hızla değişiyor. Dolaplarımızda hali hazırda bulunan kombinlerimiz ise yetersiz kalıyor.


İNTERNETTEN KIYAFET ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?


Alışverişin artık neredeyse tamamen internet ortamına taşınmasıyla yaşanan mağduriyetler de çoğalıyor. İnternette sınırsız seçenek bizleri bekliyor ama nasıl seçim yapmalıyız?

· Dolabınızı gözden geçirin: Aldığınız fakat hiç giymediğiniz ya da ömrünü doldurduğunu düşündüğünüz kıyafetlerinizi bağışlayabilirsiniz. Böylece hem yeni tarzınız için yer açıp hep de elinizde neler var görebilirsiniz.

· Beden ölçülerinizi tam olarak bilin: Ben hep 38 beden giyiyorum nasıl olsa diye düşünmeyin. İnternette kıyafetleri deneyemediğiniz için ölçüler çok önemli hale geliyor. Mutlaka doğru bir şekilde ölçü alıp not edin.

· Neye ihtiyacınız var listeleyin: Dolabınızda var olanları da hesaba katıp yeni tarzınız için gerekli kombinleri düşünün. Eksik parçaları belirleyip liste olarak hazırlayın.

· Bütçenizi belirleyin: Sonradan pişman olacağınız bir alışveriş deneyimi yaşamamak için bütçenizi belirlemelisiniz. Belli bir sınır oluşturmak hiç giymeyeceğiniz kıyafetleri almanıza da engel olur.

· Sanal kart kullanın: İnternetten alışveriş yapmak ne kadar güvenli olsa da insanın kafasında soru işareti kalabiliyor. Bunun için bankalar bize güzel bir seçenek sunuyor. Belirlediğiniz bütçenizi kapsayan bir sanal kart oluşturmak içinizi rahatlatacaktır.

· İade ve değişim şartlarını okuyun: Beğendiğiniz bir ürünü almadan önce size sunulan imkanları bilmelisiniz. Hijyen kuralları gereği iade alınmayan ürünlerin kapsamına, değişimin hangi şartlarda yapıldığına mutlaka dikkat etmelisiniz.

· İndirim ve kampanyaları takip edin: Sepette indirimler, üç al iki öde tarzı kampanyalar çoğu zaman ciddi farklar yaratabiliyor. Bu gibi fırsatlara denk gelince kaçırmamak bütçeniz için olumlu oluyor.

· Kargo ve kapıda ödeme seçeceğine dikkat edin: Kredi kartı olmayan ya da kart ile alışveriş yapmak istemeyenler için güzel bir alternatif de kapıda ödeme seçeneğidir. Yine kargo seçenekleri arasından her zaman kullandığınız ve memnun kaldığınız firmayı seçmeniz avantaj sağlar.

Tüm bunlara dikkat edilerek yapılan alışverişler, hem ihtiyacınızı doğru bir şekilde karşılıyor hem de sorunsuz olarak gerçekleşiyor.


LAMİA TESETTUR BLOG YAZARI

EDA TAĞMAZ


53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör