top of page

ONLİNE ALIŞVERİŞ MODASI

Güncelleme tarihi: 10 Eki 2021

Günümüzde online siteler, ürünlerin pazarlanması açısından önemli bir hale geldi. İnternet kullanıcıların hemen hemen yarısı online alışveriş yapıyor. Ürün ve hizmet satışı yapan firmalar için iletişim ve dağıtım açısından çok önemli bir kanal olan online satış, her geçen gün büyüyor.


Online alışverişin moda olmasındaki en büyük etken, hızlı ve kolay bir alışveriş deneyimi sunmasıdır. Tek tek mağazalarda gezerek harcayacağımız zamandan çok daha az bir sürede yüzlerce reyonu gezebiliyoruz. Üstelik mağazalarda bulamayacağımız kadar çok çeşitte ürüne erişebiliyoruz. Özellikle tüm beden ölçülerinde seçeneğin olması, online alışverişi moda haline getiren güçlü bir etken oluyor.


Türkiye’de alışveriş sektörü ve tüketim alışkanlıkları değişmeye devam ediyor. Ülkemiz tarih boyunca her zaman önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şekillenen, yeni ticaret şekli olan online alışverişe alışmamız zor olmadı. Kendi içerisinde hemen modasını oluşturup sektörde yerini aldı. Online alışveriş bizlere tüm olumsuzluklardan arınmış (trafik, park sorunu, kalabalık, kısıtlı seçenek vb.) keyifli öneriler içeren, ucuz ve bol çeşitli bir ortam sunuyor.


Sosyal medyanın da büyük etkisi sayesinde online alışveriş güncelliğini her zaman koruyor. Oluşturulan “trendler, tarzlar, kombinler” görsel olarak sunulduğunda çok daha ilgi çekici hale geliyor. Ürün hakkındaki değerlendirmelerin görülebilmesi alışveriş için güven sağlıyor. Fotoğrafların kaliteli ve gerçekçi olması da satın alma kararında etkili oluyor.

Ülkemizde her yüz kişiden otuzu en az bir kere interneti ürün satın almak için kullanıyor. Pandemi sebebiyle bir yıllık süreçte bu oranın çok daha yüksek olması bekleniyor. Ofislerin evlere taşınıp toplantıların sanal ortamlarda gerçekleşmesiyle moda anlayışı hızla değişiyor. Dolaplarımızda hali hazırda bulunan kombinlerimiz ise yetersiz kalıyor.