top of page

TESETTÜR GİYİM NEDİR?

Güncelleme tarihi: 10 Eki 2021


Tesettür denildiğinde ilk akla gelen başörtüsü geliyor. Fakat tesettür giyim çok daha geniş bir anlamı içeriyor. İnançlı ve bu inancı doğrultusunda kadının giyimine dikkat etmesi tesettür kavramının içinde yer alıyor. Kadının kendisini net olarak ifade etme şekli tesettür giyim ile mümkün oluyor.

Eski zamanlarda kısıtlı imkanlarla giysilerini terzilerde diktiren, hatta kendileri diken kadınlar tesettür giyim konusunda taviz vermediler. Çağ ilerleyip teknoloji geliştikçe, konfeksiyonlarda tesettür giyim ihtiyacını karşılayacak üretim de başladı. Böylece çok daha geniş seçeneklere kavuşan kadınlar, tesettür giyim sektörünü ve modasını da geliştirdiler.

Yepyeni bir anlam kazanan tesettür giyim, modern ve kentsel bir olgu olarak karşımıza çıkıyor artık. Kadının inancını yaşarken giydiği kıyafetler, kadın-erkek arasındaki sınırı net olarak belirliyor. Aynı zamanda da şık ve kentli bir yaşam tarzını yansıtıyor. Günümüzde kadınlar, hem hayatın içinde olabildiklerini hem de inançlarını yaşayabildiklerini tesettür giyim ile gösteriyor. Her ne kadar kendi modasını ve tarzını yaratmış olsa da tesettür giyim adı altında alınan her parça bu yaşam tarzına uygun olmayabiliyor.


TESETTÜR GİYİMDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?


Geniş kalıp, büyük beden ya da özellikle uzun olduğu için seçtiğiniz kıyafetler gerçekten de tesettür giyime uygun mu? Bu noktada belli konuları açıklığa kavuşturmakta fayda var.

· Renk seçimi önemli: Öncelikle dikkat edilmesi gereken renklerin uyumlu ve çok göz alıcı olmaması gerektiğidir. Dengeli olarak kullanılmış renk seçimleri ile kendinizi daha rahat ve huzurlu hissedersiniz.

· Desen seçimine özen gösterilmeli: Baştan ayağı birbirinden farklı ve uyumsuz desenlerde kumaşlarla giyinirseniz dikkat çekmemeniz imkansız. Tesettür giyimde öncelikli olarak düz kumaşlar tercih edilmeli. Biraz desen katmak istediğinizde mesela düz giyiminize desenli başörtüsü takabilirsiniz. Tam tersi de olabilir, desenli giyiminizi düz bir başörtüsü ile uyumu ve sadeliği yakalay